AlpenGaudi AlpenZipfel blue
Brand: AlpenGaudi
Price: €58,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0b2b2992-10d1-4bc2-bcff-936c4afdd58f
Description
Maximum User Weight: 100 kg
Recommended Minimum Age: 3 years
For: Adults, Children
Area of Use: Recreational Sledding, Luge
Features: With Steering Wheel, With Handles
Length: 60 cm
Width: 40 cm
Height: 38 cm
Product Weight: 1.8 kg
Properties: Anti Freezing
Material: HDPE
Colour: Blue
Seat Type: With Plastic Seat
Seating for: 1 Adult
Number of Handles: 1
Additional Information: This product is available in different colours
Warning: Not suitable for children under 3 years of age.
Note: Ergonomic bob design / Please note the different colours of each offer!
Specifications
| Product Types | Steerable Sledge, Steerable Bob, Plastic Sledge |
|---|---|
| Maximum User Weight | 100 kg |
| Recommended Minimum Age | 3 years |
| For | Adults, Children |
| Area of Use | Recreational Sledding, Luge |
| Features | With Steering Wheel, With Handles |
| Length | 60 cm |
| Width | 40 cm |
| Height | 38 cm |
| Product Weight | 1.8 kg |
| Properties | Anti Freezing |
| Material | HDPE |
| Colour | Blue |
| Seat Type | With Plastic Seat |
| Seating for | 1 Adult |
| Number of Handles | 1 |
| Additional Information | This product is available in different colours |
| Warning | Not suitable for children under 3 years of age. |
| Note | Ergonomic bob design / Please note the different colours of each offer! |
Reviews
Better than I expected honestly
Absolutely worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.