KHW Mini Bob Green
Brand: KHW
Price: €17,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cc45fbbf-afba-4168-9cc9-455b8152b80c
Description
Maximum User Weight: 50 kg
Recommended Minimum Age: 5 years
For: Children
Area of Use: Recreational Sledding
Features: With Pull Rope, With Brake, With Backrest
Length: 90 cm
Width: 40 cm
Height: 15 cm
Product Weight: 1.5 kg
Properties: Anti Freezing, Light Resistant
Special Features: With Footrests, With 2 Brakes
Material: HDPE
Colour: Green
Temperature resistant up to: -20 °C
Number of Seats: 1
Seat Type: With Plastic Seat
Seating for: 1 Child
Pull Rope: Without Handle
Warning: Not suitable for children under 3 years of age.
Specifications
| Product Type | Plastic Sledge |
|---|---|
| Maximum User Weight | 50 kg |
| Recommended Minimum Age | 5 years |
| For | Children |
| Area of Use | Recreational Sledding |
| Features | With Pull Rope, With Brake, With Backrest |
| Length | 90 cm |
| Width | 40 cm |
| Height | 15 cm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Properties | Anti Freezing, Light Resistant |
| Special Features | With Footrests, With 2 Brakes |
| Material | HDPE |
| Colour | Green |
| Temperature resistant up to | -20 °C |
| Number of Seats | 1 |
| Seat Type | With Plastic Seat |
| Seating for | 1 Child |
| Pull Rope | Without Handle |
| Warning | Not suitable for children under 3 years of age. |
Reviews
Really good value for the price
😍 Love it
Best thing I've bought in a while
Really good value for the price
Can't find any faults
Does exactly what it should
Super satisfied 😊
Packaged so carefully, arrived perfect
Just as advertised, very reliable
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.