KHW Mountain Racer Black
Brand: KHW
Price: €80,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9e1a0ac4-1bf1-43c7-bf31-e60935d463ad
Description
Maximum User Weight: 60 kg
Recommended Minimum Age: 6 years
For: Children
Area of Use: Recreational Sledding
Features: With Steering Wheel, With Brake, With Pull Rope
Length: 106 cm
Width: 32 cm
Height: 53 cm
Product Weight: 4 kg
Properties: Light Resistant, Anti Freezing
Special Features: With Steering Wheel, With Footrests
Material: HDPE
Colour: Black
Temperature resistant up to: -20 °C
Number of Seats: 1
Seat Type: With Plastic Seat
Seating for: 1 Child
Pull Rope: Without Handle
Runner Material: Plastic
Warning: Not suitable for children under 3 years of age.
Specifications
| Product Types | Steerable Bob, Plastic Sledge, Steerable Sledge |
|---|---|
| Maximum User Weight | 60 kg |
| Recommended Minimum Age | 6 years |
| For | Children |
| Area of Use | Recreational Sledding |
| Features | With Steering Wheel, With Brake, With Pull Rope |
| Length | 106 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 53 cm |
| Product Weight | 4 kg |
| Properties | Light Resistant, Anti Freezing |
| Special Features | With Steering Wheel, With Footrests |
| Material | HDPE |
| Colour | Black |
| Temperature resistant up to | -20 °C |
| Number of Seats | 1 |
| Seat Type | With Plastic Seat |
| Seating for | 1 Child |
| Pull Rope | Without Handle |
| Runner Material | Plastic |
| Warning | Not suitable for children under 3 years of age. |
Reviews
Super satisfied 😊
Works great, super happy!
Really happy with this
Couldn't fault it
cant fault it tbh
Works great, good price
Love this! 😄
Amazing value!
Very happy indeed 👍
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.