KHW Snow Fox iceblue
Brand: KHW
Price: €37,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5415b611-0c28-458a-a463-153686352b23
Description
Maximum User Weight: 75 kg
Recommended Minimum Age: 6 years
For: Children
Area of Use: Recreational Sledding
Features: With Steering Wheel, With Brake, With Pull Rope
Length: 95 cm
Width: 50 cm
Height: 23 cm
Product Weight: 3 kg
Properties: Anti Freezing, Light Resistant
Special Features: With Footrests, Anti-slip Seat, With Steering Wheel
Material: HDPE
Colour: Blue
Number of Seats: 1
Seat Type: With Plastic Seat
Seating for: 1 Child
Pull Rope: Without Handle
Runner Material: Plastic
Additional Information: This product is available in different colours
Warning: Not suitable for children under 3 years of age.
Note: Load: 75 kg
Specifications
| Product Types | Plastic Sledge, Steerable Sledge, Steerable Bob |
|---|---|
| Maximum User Weight | 75 kg |
| Recommended Minimum Age | 6 years |
| For | Children |
| Area of Use | Recreational Sledding |
| Features | With Steering Wheel, With Brake, With Pull Rope |
| Length | 95 cm |
| Width | 50 cm |
| Height | 23 cm |
| Product Weight | 3 kg |
| Properties | Anti Freezing, Light Resistant |
| Special Features | With Footrests, Anti-slip Seat, With Steering Wheel |
| Material | HDPE |
| Colour | Blue |
| Number of Seats | 1 |
| Seat Type | With Plastic Seat |
| Seating for | 1 Child |
| Pull Rope | Without Handle |
| Runner Material | Plastic |
| Additional Information | This product is available in different colours |
| Warning | Not suitable for children under 3 years of age. |
| Note | Load: 75 kg |
Reviews
Five stars
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
10/10 would buy again
Top quality stuff, will order again
Definitely worth the money
Exactly as the description, cheers!
Best thing I've bought in a while
Wow! Amazing value
Great value for money
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.