Reima Kauhava (5100131A) pink coral
Brand: Reima
Price: €126,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9dc6d95f-cc0b-4368-b9e9-505df7711f15
Description
Colour: Pink
Ecolabel: bluesign
Weather Protection: Waterproof, Windproof
Waterproof Rating: 10,000 mm
Breathability: 7,000 g/m²/24h
Properties: Breathable, Wear-Resistant
Fasteners: Elastic Band, Zip
Waistband: Elastic Waistband
Pockets: Zip Pockets
Details: Integrated Gaiters, Reflective, With Hood
Materials: Polyester, Polyurethane
Functional Material: Bionic Finish Eco
Care: Machine Washable, Do Not Iron, Dry, Do Not Bleach
Max. Washing Temperature: 30°C
Fit: Regular Fit
Note: Trouser Length: Long / Sleeve Length: Long Sleeved / Inner Material: Polyester / Outer Material: Polyester / Collar: Chin Guard / Environmental Characteristics: Recycled Polyester / Sustainable Products: bluesign
Specifications
| For | Children |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Ecolabel | bluesign |
| Weather Protection | Waterproof, Windproof |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 7,000 g/m²/24h |
| Properties | Breathable, Wear-Resistant |
| Fasteners | Elastic Band, Zip |
| Waistband | Elastic Waistband |
| Pockets | Zip Pockets |
| Details | Integrated Gaiters, Reflective, With Hood |
| Materials | Polyester, Polyurethane |
| Functional Material | Bionic Finish Eco |
| Care | Machine Washable, Do Not Iron, Dry, Do Not Bleach |
| Max. Washing Temperature | 30°C |
| Fit | Regular Fit |
| Note | Trouser Length: Long / Sleeve Length: Long Sleeved / Inner Material: Polyester / Outer Material: Polyester / Collar: Chin Guard / Environmental Characteristics: Recycled Polyester / Sustainable Products: bluesign |
Reviews
Super satisfied 😊
Perfect! 10/10 ⭐
Highly recommend!
Exactly what I was looking for
Came super fast and works great
Works like a charm ✨
Arrived safe and sound, very pleased
Top quality, can't complain
Quality is excellent. Worth every penny
Better than expected tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.