Schöffel Ski Jacket Rastkogel G dark burgundy
Brand: Schöffel
Price: €156,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 97daf047-7049-4c77-b5e8-de93796177c3
Description
Materialzusammensetzung: Oberstoff : 100% Polyester (Membran: Polyurethan) Futter : 100% Polyester Wattierung : 100% Polyester
Farbe: rot
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Sportart: Skifahren
Siegel: EOCA, Fair Wear Foundation
Wetterschutz: wasserdicht, winddicht
Wassersäule: 10.000 mm
Atmungsaktivität: 10.000 g/m²/24h
Eigenschaften: Feuchtigkeitsmanagement, atmungsaktiv
Besonderheiten: mit Kapuze, mit Schneefang
Verschluss: mit Reißverschluss
Bund: verstellbar
Kapuze: verstellbar
Ärmellänge: langarm
Materialien: Polyurethan, Polyester
Textilpflege: waschmaschinengeeignet
waschbar bis: 30°C
Specifications
| Für wen | Kinder |
|---|---|
| Materialzusammensetzung | Oberstoff : 100% Polyester (Membran: Polyurethan) Futter : 100% Polyester Wattierung : 100% Polyester |
| Farbe | rot |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Sportart | Skifahren |
| Siegel | EOCA, Fair Wear Foundation |
| Wetterschutz | wasserdicht, winddicht |
| Wassersäule | 10.000 mm |
| Atmungsaktivität | 10.000 g/m²/24h |
| Eigenschaften | Feuchtigkeitsmanagement, atmungsaktiv |
| Besonderheiten | mit Kapuze, mit Schneefang |
| Verschluss | mit Reißverschluss |
| Bund | verstellbar |
| Kapuze | verstellbar |
| Ärmellänge | langarm |
| Materialien | Polyurethan, Polyester |
| Textilpflege | waschmaschinengeeignet |
| waschbar bis | 30°C |
Reviews
Such good value... impressed
Quality and price are unbeatable
Exactly as the description, cheers!
Exactly what I needed, thanks!
Arrived well packaged, very pleased
Really good value for the price
Does the job perfectly... will be ordering more
Quality is excellent. Worth every penny
Just brilliant
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.