Schöffel Softshell Jacket Miara M black
Brand: Schöffel
Price: €97,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0a51f759-f9dd-4df7-9154-c04c030f7372
Description
Materialzusammensetzung: 90 % Polyester, 10 % Elastan
Farbe: schwarz
Zweite Farbe: schwarz
Sportart: Skifahren
Siegel: EOCA, Fair Wear Foundation
Wetterschutz: wasserabweisend, wasserdicht
Wassersäule: 10.000 mm
Bekleidungsschicht: 2.
Atmungsaktivität: 10.000 g/m²/24h
Verschluss: mit Reißverschluss
Frontreißverschluss: durchgehend
Kapuze: verstellbar
Kragen: hochabschließend
Ärmellänge: langarm
Ärmelbündchen: verstellbar
Taschen: Seitentaschen
Materialien: Polyester, Polyamid
Textilpflege: waschmaschinengeeignet
Muster: unifarben
Gewicht: 440 g
Passform: Regular Fit
Bemerkung: Ausstattung: mit Kapuze / Ausstattung: atmungsaktiv / UV-Schutz: UPF 50+ / Jahreszeit: Frühling/Herbst / Sportart: Bergsteigen / Sportart: Skiing / Main-Detail Herren: Herren / Main-Detail wasserabweisend: wasserabweisend / Main-Details wasserdicht: wasserdicht
Specifications
| Für wen | Herren |
|---|---|
| Materialzusammensetzung | 90 % Polyester, 10 % Elastan |
| Farbe | schwarz |
| Zweite Farbe | schwarz |
| Sportart | Skifahren |
| Siegel | EOCA, Fair Wear Foundation |
| Wetterschutz | wasserabweisend, wasserdicht |
| Wassersäule | 10.000 mm |
| Bekleidungsschicht | 2. |
| Atmungsaktivität | 10.000 g/m²/24h |
| Verschluss | mit Reißverschluss |
| Frontreißverschluss | durchgehend |
| Kapuze | verstellbar |
| Kragen | hochabschließend |
| Ärmellänge | langarm |
| Ärmelbündchen | verstellbar |
| Taschen | Seitentaschen |
| Materialien | Polyester, Polyamid |
| Textilpflege | waschmaschinengeeignet |
| Muster | unifarben |
| Gewicht | 440 g |
| Passform | Regular Fit |
| Bemerkung | Ausstattung: mit Kapuze / Ausstattung: atmungsaktiv / UV-Schutz: UPF 50+ / Jahreszeit: Frühling/Herbst / Sportart: Bergsteigen / Sportart: Skiing / Main-Detail Herren: Herren / Main-Detail wasserabweisend: wasserabweisend / Main-Details wasserdicht: wasserdicht |
Reviews
Really happy with this
Perfect! 10/10 ⭐
Does the job
Brilliant!!!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Got it super fast! Very happy
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.