Scott Explorair 3L Pants Men (421547) douglas green
Brand: Scott
Price: €107,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 74fd6632-9396-41c4-b74e-7a576c680fd8
Description
For: Men
Colour: Green
Additional Information: Please note the different sizes of each offer
Sport Type: Snowboard
Weather Protection: Waterproof, Impregnated
Waterproof Rating: 15,000 mm
Breathability: 10,000 g/m²/24h
Properties: Breathable
Fastener: Zip
Waistbands: Velcro, Adjustable Waist
Pockets: Side Pocket, Zip Pockets
Braces: Detachable Braces, Elastic, Adjustable
Trouser Length: Long
Trouser Cuff: Zip
Details: Braces, With Snow Guard
Material: Polyester
Care: Impregnated, 30°C, Machine Washable, Dry
Fit: Regular Fit, Comfort Fit
Note: Environmental Characteristics: PFC-free / Environmental Characteristics: Recycled Polyester
Specifications
| Product Type | Ski Trousers |
|---|---|
| For | Men |
| Colour | Green |
| Additional Information | Please note the different sizes of each offer |
| Sport Type | Snowboard |
| Weather Protection | Waterproof, Impregnated |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24h |
| Properties | Breathable |
| Fastener | Zip |
| Waistbands | Velcro, Adjustable Waist |
| Pockets | Side Pocket, Zip Pockets |
| Braces | Detachable Braces, Elastic, Adjustable |
| Trouser Length | Long |
| Trouser Cuff | Zip |
| Details | Braces, With Snow Guard |
| Material | Polyester |
| Care | Impregnated, 30°C, Machine Washable, Dry |
| Fit | Regular Fit, Comfort Fit |
| Note | Environmental Characteristics: PFC-free / Environmental Characteristics: Recycled Polyester |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Really good value for the price
Amazing 👌
Super satisfied 😊
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Top stuff!
Thanks for getting it here so quick
Really impressed, no complaints
Does the job perfectly... will be ordering more
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.